DS1135L-35/T&R OverviewFor cost-effectiveness, it is packaged using Tape & Reel (TR). 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) packages eliminate the need for additional insulating hardware in applications. Reliable performance is ensured by the supply voltage of 2.7V~3.6V. It is mounted using the technique of Surface Mount. The device features an operating temperature of -40°C~85°C. For a wide range of applications, related parts with the same base part number DS1135 are universally preferred. The supplier device package for this device is 8-SO.
DS1135L-35/T&R FeaturesSupply voltage at Tape & Reel (TR) volts
DS1135L-35/T&R ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1135L-35/T&R Delay Lines Timing ICs applications.
Delay Matching
Switch Debouncing
High Vibration, High Acceleration Environments
Portable and Battery-Powered Equipment
Clock Synchronization
Digital Systems
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SO |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2012 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 2.7V~3.6V |
| Base Part Number | DS1135 |
| Function | Multiple, NonProgrammable |
| Number of Independent Delays | 3 |
| Delay to 1st Tap | 35ns |
| Available Total Delays | 35ns |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |