SY89296UTG OverviewFor cost-effective packaging, Tray is used. By using the 32-TQFP package, applications are no longer required to use additional insulating hardware. In order to ensure reliable performance, 2.375V~3.6V is supplied with a voltage. As its mounting method, Surface Mount is used. The operating temperature is -40°C~85°C. Taps and steps are configured with 1024. The use of related parts with the same base part number SY89296 is universally preferred for a wide range of applications. As a result, it provides all the benefits of the subcategory of Clock & Timer ICs. There is a mounting in the way of Surface Mount. This device is designed with 32 pins arrangement. The supplier device package is 32-TQFP (7x7). For specific applications, the supply voltage is 2.5, 3.3 V. As a general rule, the maximum operating temperature should be kept at 85°C to ensure optimal performance. To ensure optimal operation, it is recommended that the operating temperature be kept at -40°C. As part of the Precision Edge® series, it is one of the most important electronic devices on the market today. 3.6V is the maximum supply voltage supported by this device. 2.375V is the minimum voltage that it supports.
SY89296UTG FeaturesSupply voltage at Tray volts
With 2.5, 3.3 V I/O
Mounting Type: Precision Edge®
Clock Frequency: 2.375V
SY89296UTG ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
SY89296UTG Delay Lines Timing ICs applications.
Switch Debouncing
High Vibration, High Acceleration Environments
Portable and Battery-Powered Equipment
Clock Synchronization
Digital Systems
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-TQFP |
| Number of Pins | 32 |
| Supplier Device Package | 32-TQFP (7x7) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Supplier Package | TQFP |
| Category | Active Programmable Delay Line |
| Number of Independent Delay Inputs | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Dimensions | 7 x 7 x 1mm |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.375 V |
| Package Type | TQFP |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Output Logic Level | LVPECL |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Input Signal Type | CMOS, LVPECL, LVTTL |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| RoHS | Details |
| Schedule B | 8542390000, 8542390000/8542390000/8542390000/8542390000/8542390000 |
| Package | Tray |
| Base Product Number | SY89296 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Series | Precision Edge® |
| Published | 2011 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Type | Active Programmable Delay Line |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Subcategory | Clock & Timer ICs |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.6V |
| Depth | 7mm |
| Base Part Number | SY89296 |
| Pin Count | 32 |
| Function | Programmable |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 2.5, 3.3 V |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 2.375V |
| Logic Function | Delay Line |
| Product Type | Delay Lines / Timing Elements |
| Screening Level | Industrial |
| Number of Taps/Steps | 1024 |
| Number of Independent Delays | 1 |
| Delay to 1st Tap | 3.2ns |
| Available Total Delays | 3.2ns ~ 14.8ns |
| Tap Increment | 10ps |
| Product Category | Delay Lines / Timing Elements |
| Height | 1mm |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |