DS1135LU-25 OverviewCost-effective packaging is achieved by using Tube. Using the 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package eliminates the need to install additional insulating hardware in the application. The supply voltage of 2.7V~3.6V ensures reliable performance. In order to mount this device, the technique of Surface Mount is used. The device is capable of operating at a temperature of -40°C~85°C. As a result, it is configured with 1 taps/steps. It has been found that a number of related parts with the same base part number DS1135L are universally preferred for a variety of applications. Terminals are located at DUAL. As a result, it is equipped with 8 terminations for unique configurations. When operating, a voltage of 3.3V is provided. As a logic type, it uses SILICON DELAY LINE. Providing it with a minimum supply voltage of 2.7V is acceptable. Surface Mount is mounted in the way. A group of 8 pins has been arranged in its design. For certain applications, the device operates with a supply voltage of 3.3V.
DS1135LU-25 FeaturesSupply voltage at Tube volts
operate supply current at 3.3V
with SILICON DELAY LINE bits
With 3.3V I/O
DS1135LU-25 ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1135LU-25 Delay Lines Timing ICs applications.
Digital Systems
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
Multiphase Clock Generation
LCD Televisions
Telecommunications
Digital Test Equipment
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2002 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Voltage - Supply | 2.7V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 20 |
| Base Part Number | DS1135L |
| Function | Multiple, NonProgrammable |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Output Polarity | TRUE |
| Logic IC Type | SILICON DELAY LINE |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 25 ns |
| Power Supply Current-Max (ICC) | 10mA |
| Output Impedance | 50Ohm |
| Number of Taps/Steps | 1 |
| Number of Independent Delays | 3 |
| Delay to 1st Tap | 25ns |
| Programmable Delay Line | NO |
| Total Delay-Nom (td) | 25 ns |
| Height Seated (Max) | 1.1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Supplier Device Package | 8-uMAX/uSOP |
| Package | Tube |
| Base Product Number | DS1135L |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |
| Available Total Delays | 25ns |