DS1284+ OverviewReal time clocks is embedded in the 28-DIP (0.600, 15.24mm) package.Time clock is packaged in the way of Tube.The supply voltage of this electrical RTC is 4.5V~5.5V.The type of this electrical real time clock is Clock/Calendar.This real time clock (RTC) is mounted in the way of Through Hole.The operating temperature should be 0°C~70°C.Alarm, Leap Year, Square Wave Output, SRAM, Watchdog Timer can be ensured when operating.There are 28 terminations, which are the practice of ending a transmission line welectronic time clocksh a RTC module that matches the characteristic impedance of the line.The supply voltage of this RTC real time clock is 5V.It is equipped with 28 pins.The supply voltage of this electrical digital time clock is 2.4V~3.5V.The RTC times embed a memory of 50B available for storing programs and data.Real time clocks' output frequency should not exceed 0.032MHz.There are 1 timers, which are control real time clocks that output a signal at a preset time after an input signal is received.It is also characterized by ACCURACY 2 MIN/MONTH @ 25 DEGREE C; 1024 HZ FIXED O/P.
DS1284+ Features28-DIP (0.600, 15.24mm) package
28 terminations
28 pin count
DS1284+ ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
DS1284+ Real Time Clocks applications.
Mobile telephones
Portable instruments
Electronic metering
Battery powered products
Automotive
Industrial
Digital still camera
Digital video camera
Printers
Copy machines
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 28-DIP (0.600, 15.24mm) |
| Surface Mount | NO |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Alarm, Leap Year, Square Wave Output, SRAM, Watchdog Timer |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| Type | Clock/Calendar |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Additional Feature | ACCURACY 2 MIN/MONTH @ 25 DEGREE C; 1024 HZ FIXED O/P |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 28 |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T28 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Interface | Parallel |
| Memory Size | 50B |
| Clock Frequency | 0.032MHz |
| External Data Bus Width | 8 |
| Number of Timers | 1 |
| Time Format | HH:MM:SS:hh (12/24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 7mA @ 5V |
| Voltage - Supply, Battery | 2.4V~3.5V |
| Length | 36.83mm |
| Height Seated (Max) | 5.08mm |
| Width | 15.24mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Supplier Device Package | 28-PDIP |
| Package | Tube |
| Base Product Number | DS1284 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Series | - |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Battery | 2.4V ~ 3.5V |
| Features | Alarm, Leap Year, Square Wave Output, SRAM, Watchdog Timer |
| Lead Free | Lead Free |