RTC-62423A:3 OverviewThere is an embedded version of real time clocks in the package 24-SOIC (0.311, 7.90mm Width).This package has a package type of Tape & Reel (TR).Electrical RTCs such as this have a 4.5V~5.5V supply.In this case, we are dealing with an electrical real time clock that has a type of Clock/Calendar.It should be noted that the real time clock (RTC) is mounted in the way of Surface Mount.Electronic time clocks are recommended to operate at a temperature of -40°C~85°C.If Leap Year is ensured when operating, then the operation will be successful.In this case, the RTC module is mounted in the way of Surface Mount.A total of 24 pins are equipped with the real time clock.Operating temperatures should be greater than -40°C.A temperature lower than 85°C should be used for operating.
RTC-62423A:3 Features24-SOIC (0.311, 7.90mm Width) package
RTC-62423A:3 ApplicationsThere are a lot of EPSON
RTC-62423A:3 Real Time Clocks applications.
Printers
Copy machines
Mobile equipment
Battery powered devices
Printers and copiers
Electronic metering
Digital cameras
White goods
Elapsed time counter
Network powered devices
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SOIC (0.311, 7.90mm Width) |
| Number of Pins | 24 |
| Supplier Device Package | 24-SOP |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Feature | Leap Year |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Clock/Calendar |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Interface | Parallel |
| Time Format | HH:MM:SS (12/24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 1.8μA~3μA @ 2V~5V |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |