DS1302SN-16 OverviewThe package 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) contains real time clocks.The package is in the form of Tube.This electrical RTC has a supply voltage of 2V~5.5V.This electrical real time clock has the type Clock/Calendar.Surface Mount is the way this real time clock (RTC) is mounted.Electronic time clocks are recommended that the operating temperature be -40°C~85°C.When operating, Leap Year, NVSRAM, Trickle-Charger can be ensured.It is possible to terminate a transmission line with a RTC module that matches the characteristic impedance of the line, which is known as 16 termination.Obviously, a voltage of 3.3V is being supplied to this electronic component.There are 16 pins on it.The family RTCs belongs to are DS1302.This electrical digital time clock has a 2V~5.5V supply voltage.For storing data and programs, the RTC times embed a memory of 31B.Real time clocks' output frequency should not exceed 0.032MHz.Surface Mount is the mounting type of the RTC module.There are 3/5V power supplies attached to it.It is equipped with 16 pins.In order to achieve high efficiency, the supply voltage should be kept at 3.3V.BURST MODE RAM DATA TRANSFER; TIMEKEEPING CURRENT = 0.3UA are also characteristics of it.
DS1302SN-16 Features16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
16 terminations
16 pin count
3/5V power supplies
Be maintained at 3.3V for high efficiency.
DS1302SN-16 ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1302SN-16 Real Time Clocks applications.
Portable instruments
Electronic metering
Battery powered products
Automotive
Industrial
Digital still camera
Digital video camera
Printers
Copy machines
Mobile equipment
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2001 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Feature | Leap Year, NVSRAM, Trickle-Charger |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Clock/Calendar |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Additional Feature | BURST MODE RAM DATA TRANSFER; TIMEKEEPING CURRENT = 0.3UA |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 2V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Base Part Number | DS1302 |
| Pin Count | 16 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Power Supplies | 3/5V |
| Interface | 3-Wire Serial |
| Memory Size | 31B |
| Clock Frequency | 0.032MHz |
| Logic Function | Clock |
| Time Format | HH:MM:SS (12/24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 0.3μA~1μA @ 2V~5V |
| Time-Min | SECONDS |
| Interrupt Capability | N |
| Voltage - Supply, Battery | 2V~5.5V |
| Volatile | NO |
| Information Access Method | SERIAL, 3-WIRE |
| Length | 10.3mm |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |