DS12CR887-33+ Overviewreal time clocks is located in package 24-DIP Module (0.600, 15.24mm).As of Tube, time clock is packaged in this way.There is 2.97V~3.63V voltage supply for this electrical RTC.It can be said that this electrical real time clock belongs to the Clock/Calendar type.The real time clock (RTC) that is mounted in the way of Through Hole is connected to this circuit board.In order to operate properly, the temperature should be -40°C~85°C.During the course of operation, Alarm, Leap Year, NVSRAM, Square Wave Output, Trickle-Charger can be ensured.There is the possibility of terminating transmission lines with 24 terminations, which means that the equipment used to terminate the line will match its characteristic impedance.In this case, the voltage supplied to the electronic component is 3.3V.A total of 24 pins are included in this product.DS12CR887 are the family name of RTCs .As far as the supply voltage for this electrical digital time clock is concerned, it is 2V~3.05V.For the purpose of storing data and programs, the RTC times are embedded with a storage capacity of 114B.There should be no frequency greater than 0.032MHz in real time clocks' output.Mounting type Through Hole matches the RTC module.A total of 24 pins are attached to this real time clock.1 timer real time clocks send out a signal at a preset time based on input signals.Maintaining the supply voltage at 3.3V is the key to high efficiency.
DS12CR887-33+ Features24-DIP Module (0.600, 15.24mm) package
24 terminations
24 pin count
Be maintained at 3.3V for high efficiency.
DS12CR887-33+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS12CR887-33+ Real Time Clocks applications.
Copy machines
Mobile equipment
Battery powered devices
Printers and copiers
Electronic metering
Digital cameras
White goods
Elapsed time counter
Network powered devices
Battery backed up systems
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 24-DIP Module (0.600, 15.24mm) |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2003 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Alarm, Leap Year, NVSRAM, Square Wave Output, Trickle-Charger |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Clock/Calendar |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| HTS Code | 8473.30.11.80 |
| Voltage - Supply | 2.97V~3.63V |
| Terminal Position | DUAL |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Base Part Number | DS12CR887 |
| Pin Count | 24 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | Parallel |
| Memory Size | 114B |
| Clock Frequency | 0.032MHz |
| Logic Function | Clock |
| External Data Bus Width | 8 |
| Number of Timers | 1 |
| Time Format | HH:MM:SS (12/24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 2mA @ 2.97V~3.63V |
| Time-Min | SECONDS |
| Interrupt Capability | Y |
| Voltage - Supply, Battery | 2V~3.05V |
| Volatile | NO |
| Length | 33.782mm |
| Height Seated (Max) | 9.398mm |
| REACH SVHC | Unknown |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |