DS1305EN/T&R OverviewThere is an embedded version of real time clocks in the package 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width).This package has a package type of Tape & Reel (TR).Electrical RTCs such as this have a 2V~5.5V supply.In this case, we are dealing with an electrical real time clock that has a type of Clock/Calendar.It should be noted that the real time clock (RTC) is mounted in the way of Surface Mount.Electronic time clocks are recommended to operate at a temperature of -40°C~85°C.If Alarm, Leap Year, NVSRAM, Trickle-Charger is ensured when operating, then the operation will be successful.In this electrical digital time clock, the supply voltage is 2V~5.5V.In the RTC times, there is a memory of 96B that is available for storing programs as well as data.
DS1305EN/T&R Features20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
DS1305EN/T&R ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
DS1305EN/T&R Real Time Clocks applications.
Printers
Copy machines
Mobile equipment
Battery powered devices
Printers and copiers
Electronic metering
Digital cameras
White goods
Elapsed time counter
Network powered devices
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-TSSOP |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Feature | Alarm, Leap Year, NVSRAM, Trickle-Charger |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Clock/Calendar |
| Voltage - Supply | 2V~5.5V |
| Interface | SPI |
| Memory Size | 96B |
| Time Format | HH:MM:SS (12/24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 25.3μA~81μA @ 2V~5V |
| Voltage - Supply, Battery | 2V~5.5V |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |