DS1315SN-5 OverviewThere is an embedded version in the package 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width).Packaged as Tube.This electrical RTC is powered by 4.5V~5.5V voltage.This electrical real time clock is of type Phantom Time Chip.Surface Mount is the way to mount this real time clock (RTC).A temperature of -40°C~85°C should be used for operation.During operation, Leap Year can be guaranteed.Its supply voltage is 2.5V~3.7V.
DS1315SN-5 Features16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
DS1315SN-5 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
DS1315SN-5 Real Time Clocks applications.
Automotive
Industrial
Digital still camera
Digital video camera
Printers
Copy machines
Mobile equipment
Battery powered devices
Printers and copiers
Electronic metering
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Feature | Leap Year |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Phantom Time Chip |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Interface | Parallel |
| Time Format | HH:MM:SS:hh (12/24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 1.3mA @ 5V |
| Voltage - Supply, Battery | 2.5V~3.7V |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |