DS1315-33+ OverviewIn package 16-DIP (0.300, 7.62mm), real time clocks can be found.In this case, time clock is packaged in the way of Tube.A voltage of 3V~3.6V is supplied to this electrical RTC.Electrical real time clock type Phantom Time Chip.There is an electronic component mounted in the way of Through Hole.Ideally, the operating temperature should be 0°C~70°C.During operation, the value of Leap Year can be ensured.It is possible to terminate transmission lines with 16 terminations, which means that the RTC module terminating the line matches its characteristic impedance.This electronic component receives a voltage of 3.3V.There are 16 pins on it.This object belongs to the family DS1315.There is 2.5V~3.7V supply voltage for this electrical digital time clock.0.032MHz should be the maximum output frequency.A Through Hole mounting type is assigned to the RTC module.The real time clock is equipped with 16 pins.A high efficiency supply voltage should be maintained at 3.3V.
DS1315-33+ Features16-DIP (0.300, 7.62mm) package
16 terminations
16 pin count
Be maintained at 3.3V for high efficiency.
DS1315-33+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1315-33+ Real Time Clocks applications.
Digital still camera
Digital video camera
Printers
Copy machines
Mobile equipment
Battery powered devices
Printers and copiers
Electronic metering
Digital cameras
White goods
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2011 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Leap Year |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Phantom Time Chip |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | DS1315 |
| Pin Count | 16 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | Parallel |
| Clock Frequency | 0.032MHz |
| Logic Function | Clock |
| Time Format | HH:MM:SS:hh (12/24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 1.1mA @ 3.3V |
| Time-Min | 1/100SECOND |
| Interrupt Capability | N |
| Voltage - Supply, Battery | 2.5V~3.7V |
| Volatile | YES |
| Information Access Method | SERIAL, FIXED PROTOCOL |
| Length | 19.175mm |
| Height Seated (Max) | 4.572mm |
| Width | 7.62mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |