DS1344E-3+ OverviewThere is an embedded version of real time clocks in the package 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width).This package has a package type of Tube.Electrical RTCs such as this have a 2.7V~5.5V supply.In this case, we are dealing with an electrical real time clock that has a type of Clock/Calendar.It should be noted that the real time clock (RTC) is mounted in the way of Surface Mount.Electronic time clocks are recommended to operate at a temperature of -40°C~85°C.If Alarm, Leap Year, NVRAM, Square Wave Output, Trickle Charger is ensured when operating, then the operation will be successful.There are 20 terminations for transmission lines, which means that the RTC module that terminates the line matches its characteristic impedance.This RTC real time clock has a voltage supply of 3V which is provided to it.A total of 20 pins are attached to this RTCs.There are a family named DS1344 that consarets of the RTCs .In this electrical digital time clock, the supply voltage is 1.3V~5.5V.In the RTC times, there is a memory of 96B that is available for storing programs as well as data.Ensure that the output frequency does not exceed 4MHz.In this case, the RTC module is mounted in the way of Surface Mount.As a power supply for the real time clock, a value of 3V is used.A total of 20 pins are equipped with the real time clock.Following an input signal, there are 1 timers that output a signal at a preset time.RTC time is essential that the supply voltage remain at 3V for maximum efficiency.
DS1344E-3+ Features20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
20 terminations
20 pin count
3V power supplies
Be maintained at 3V for high efficiency.
DS1344E-3+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1344E-3+ Real Time Clocks applications.
Printers
Copy machines
Mobile equipment
Battery powered devices
Printers and copiers
Electronic metering
Digital cameras
White goods
Elapsed time counter
Network powered devices
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2002 |
| Feature | Alarm, Leap Year, NVRAM, Square Wave Output, Trickle Charger |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Clock/Calendar |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | DS1344 |
| Pin Count | 20 |
| Operating Supply Voltage | 3V |
| Power Supplies | 3V |
| Interface | SPI |
| Memory Size | 96B |
| Clock Frequency | 4MHz |
| Logic Function | Clock |
| Number of Timers | 1 |
| Time Format | HH:MM:SS (12/24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Time-Min | SECONDS |
| Interrupt Capability | Y |
| Voltage - Supply, Battery | 1.3V~5.5V |
| Volatile | NO |
| Information Access Method | SERIAL, 3-WIRE |
| Length | 6.5mm |
| Height Seated (Max) | 1.1mm |
| Width | 4.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |