DS1315EN-5+ OverviewA Tube package is used to package time clock.Transmission lines can be terminated with 20 terminations, which means that the RTC module that terminates the line matches its characteristic impedance.In this RTC real time clock, there is a voltage of 5V supplied to it.20 pins are present on it.A frequency of 0.032MHz should not be exceeded by real time clocks' output.The power supply is 5V.It reaches 5.5V when the maximal supply voltage (Vsup) is reached.This electrical real time analog clock has TIMER, REAL TIME CLOCK for uPs/uCs/Peripheral ICs.For normal operation, Vsup must be above 4.5V.Temperatures should be kept below 85°C.
DS1315EN-5+ Features20 terminations
20 pin count
5V power supplies
DS1315EN-5+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1315EN-5+ Real Time Clocks applications.
Battery powered products
Automotive
Industrial
Digital still camera
Digital video camera
Printers
Copy machines
Mobile equipment
Battery powered devices
Printers and copiers
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tube |
| Published | 2011 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 20 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G20 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | TIMER, REAL TIME CLOCK |
| Clock Frequency | 0.032MHz |
| Time-Min | 1/100SECOND |
| Interrupt Capability | N |
| Volatile | YES |
| Information Access Method | SERIAL, FIXED PROTOCOL |
| Length | 6.5mm |
| Height Seated (Max) | 1.1mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |