RX-8581SA:B3:PURE SN OverviewThere is a package 14-SOIC (0.197, 5.00mm Width) that contains real time clocks.Tape & Reel (TR) is the way in which time clock is packaged.As far as the supply voltage for this electrical RTC is concerned, it is 1.8V~5.5V.This electrical real time clock belongs to the Clock/Calendar category.The way this real time clock (RTC) is mounted on the system board is Surface Mount.As far as the operating temperature are concerned, electronic time clocks should be -40°C~85°C.As long as Alarm is ensured when operating, the system will work properly.It is a type of real time clock belonging to the RX-8581SA series.
RX-8581SA:B3:PURE SN Features14-SOIC (0.197, 5.00mm Width) package
RX-8581SA series
RX-8581SA:B3:PURE SN ApplicationsThere are a lot of EPSON
RX-8581SA:B3:PURE SN Real Time Clocks applications.
Portable instruments
Electronic metering
Battery powered products
Automotive
Industrial
Digital still camera
Digital video camera
Printers
Copy machines
Mobile equipment
| Factory Lead Time | 13 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.197, 5.00mm Width) |
| Supplier Device Package | 14-SOP |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | RX-8581SA |
| Feature | Alarm |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Clock/Calendar |
| Voltage - Supply | 1.8V~5.5V |
| Interface | I2C |
| Current - Timekeeping (Max) | 800nA~1.2μA @ 3V~5V |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |