DS1339U-33+T OverviewThere are 8 terminations, which are the practice of ending a transmission line welectronic time clocksh a RTC module that matches the characteristic impedance of the line.The supply voltage of this RTC real time clock is 3.3V.It is equipped with 8 pins.Real time clocks' output frequency should not exceed 0.032MHz.It operates from 3.3V power supplies.There are 1 timers, which are control real time clocks that output a signal at a preset time after an input signal is received.The maximal supply voltage (Vsup) reaches 3.63V.The uPs/uCs/Peripheral ICs type of this electrical real time analog clock is TIMER, REAL TIME CLOCK.The supply voltage (Vsup) should be kept above 2.97V for normal operation.The operating temperature should be kept below 85°C.
DS1339U-33+T Features8 terminations
8 pin count
3.3V power supplies
DS1339U-33+T ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1339U-33+T Real Time Clocks applications.
Mobile telephones
Portable instruments
Electronic metering
Battery powered products
Automotive
Industrial
Digital still camera
Digital video camera
Printers
Copy machines
| Surface Mount | YES |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| HTS Code | 8473.30.11.80 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 8 |
| JESD-30 Code | S-PDSO-G8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.63V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.97V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | TIMER, REAL TIME CLOCK |
| Clock Frequency | 0.032MHz |
| Number of Timers | 1 |
| Time-Min | SECONDS |
| Interrupt Capability | Y |
| Volatile | NO |
| Information Access Method | I2C |
| Length | 3mm |
| Height Seated (Max) | 1.1mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |