DS1685S-5/T&R OverviewIn the 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package, real time clocks is embedded.Tape & Reel (TR) is the way time clock is packaged.4.5V~5.5V is the supply voltage of this electrical RTC.Clock/Calendar is the type of this electrical real time clock.There is an real time clock (RTC) mounted in the way of Surface Mount.0°C~70°C should be the operating temperature.Operating with Alarm, NVSRAM, Square Wave Output, Y2K are possible.The DS1685 family contains RTCs .This electrical digital time clock has a supply voltage of 2.5V~3.7V.A memory of 242B can be used to store data and programs.Mounting type is Surface Mount.There are 24 pins on it.High efficiency requires a 5V supply voltage.Temperatures higher than 0°C should be used.Temperatures below 70°C are recommended for operation.A minimum supply voltage of 4.5V is required to operate real time clocks.The maximal supply voltage is 5.5V.
DS1685S-5/T&R Features24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
Be maintained at 5V for high efficiency.
DS1685S-5/T&R ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1685S-5/T&R Real Time Clocks applications.
Electronic metering
Battery powered products
Automotive
Industrial
Digital still camera
Digital video camera
Printers
Copy machines
Mobile equipment
Battery powered devices
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 24 |
| Supplier Device Package | 24-SOIC |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2012 |
| Feature | Alarm, NVSRAM, Square Wave Output, Y2K |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Clock/Calendar |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Base Part Number | DS1685 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Interface | Parallel |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Memory Size | 242B |
| Logic Function | Clock |
| Time Format | HH:MM:SS (12/24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 3mA @ 5V |
| Voltage - Supply, Battery | 2.5V~3.7V |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |