DS1500WN OverviewIn the 32-DIP Module (0.600, 15.24mm) package, real time clocks is embedded as a dependency.Tube is the package format.In this electrical RTC, the supply voltage is 3V~3.6V.Clock/Calendar is the type of electrical real time clock that is being used.As you can see from the diagram, this electronic component is mounted in the way of Through Hole.There should be -40°C~85°C operating temperature.When operating, electronic time clocks are possible to ensure that Alarm, Leap Year, NVSRAM, Square Wave Output, Watchdog Timer, Y2K are maintained.When a transmission line is terminated with 32 terminations, it means that the RTC module that terminates the line matches its characteristic impedance.It should be noted that this RTC real time clock is being supplied with 3.3V voltage at the moment.A total of 32 pins are equipped with the RTCs.The family in which RTCs belongs are DS1500.A voltage of 2.5V~3.7V is supplied to this electrical digital time clock.RTC times embed a memory of 256B for storing programs and data.Mounting type Through Hole is chosen for the RTC module.In order for it to be powered, it requires a power supply of 3.3V.There are 32 pins on it.
DS1500WN Features32-DIP Module (0.600, 15.24mm) package
32 terminations
32 pin count
3.3V power supplies
DS1500WN ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1500WN Real Time Clocks applications.
Digital video camera
Printers
Copy machines
Mobile equipment
Battery powered devices
Printers and copiers
Electronic metering
Digital cameras
White goods
Elapsed time counter
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 32-DIP Module (0.600, 15.24mm) |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2011 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Feature | Alarm, Leap Year, NVSRAM, Square Wave Output, Watchdog Timer, Y2K |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Clock/Calendar |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | DS1500 |
| Pin Count | 32 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 3.3V |
| Interface | Parallel |
| Memory Size | 256B |
| External Data Bus Width | 8 |
| Time Format | HH:MM:SS (24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 4mA @ 3V~3.6V |
| Time-Min | SECONDS |
| Interrupt Capability | Y |
| Voltage - Supply, Battery | 2.5V~3.7V |
| Volatile | NO |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |