RTC-4543SA:B0 ROHS OverviewA package named 14-SOIC (0.197, 5.00mm Width) contains real time clocks.Tape & Reel (TR) is the packaging method.There is 2.5V~5.5V supply voltage for this electrical RTC.Electrical real time clocks of this type are Clock/Calendar.real time clock (RTC)s like this are mounted in the way of Surface Mount.-40°C~85°C is the operating temperature.When operating, you can ensure Leap Year.Real time clocks of the series RTC-4543SA are of this type.
RTC-4543SA:B0 ROHS Features14-SOIC (0.197, 5.00mm Width) package
RTC-4543SA series
RTC-4543SA:B0 ROHS ApplicationsThere are a lot of EPSON
RTC-4543SA:B0 ROHS Real Time Clocks applications.
Industrial
Digital still camera
Digital video camera
Printers
Copy machines
Mobile equipment
Battery powered devices
Printers and copiers
Electronic metering
Digital cameras
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.197, 5.00mm Width) |
| Supplier Device Package | 14-SOP |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | RTC-4543SA |
| Feature | Leap Year |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Clock/Calendar |
| Voltage - Supply | 2.5V~5.5V |
| Interface | 3-Wire Serial |
| Time Format | HH:MM:SS (24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 1μA~3μA @ 2V~5V |