DS1500YE+ OverviewThere is an embedded version of real time clocks in the package 32-LFSOP (0.724, 18.40mm Width).This package has a package type of Tray.Electrical RTCs such as this have a 4.5V~5.5V supply.In this case, we are dealing with an electrical real time clock that has a type of Clock/Calendar.It should be noted that the real time clock (RTC) is mounted in the way of Surface Mount.Electronic time clocks are recommended to operate at a temperature of 0°C~70°C.If Alarm, Leap Year, NVSRAM, Square Wave Output, Watchdog Timer, Y2K is ensured when operating, then the operation will be successful.In this electrical digital time clock, the supply voltage is 2.5V~3.7V.In the RTC times, there is a memory of 256B that is available for storing programs as well as data.
DS1500YE+ Features32-LFSOP (0.724, 18.40mm Width) package
DS1500YE+ ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
DS1500YE+ Real Time Clocks applications.
Printers
Copy machines
Mobile equipment
Battery powered devices
Printers and copiers
Electronic metering
Digital cameras
White goods
Elapsed time counter
Network powered devices
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-LFSOP (0.724, 18.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 32-TSOP |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tray |
| Feature | Alarm, Leap Year, NVSRAM, Square Wave Output, Watchdog Timer, Y2K |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Clock/Calendar |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Interface | Parallel |
| Memory Size | 256B |
| Time Format | HH:MM:SS (24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 5mA @ 4.5V~5.5V |
| Voltage - Supply, Battery | 2.5V~3.7V |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Surface Mount | YES |
| Published | 2011 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| HTS Code | 8473.30.11.80 |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | DS1500 |
| Pin Count | 32 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G32 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 5V |
| Clock Frequency | 0.032MHz |
| External Data Bus Width | 8 |
| Number of Timers | 1 |
| Time-Min | SECONDS |
| Interrupt Capability | Y |
| Volatile | NO |
| Length | 18.4mm |
| Height Seated (Max) | 1.24mm |
| Width | 8mm |
| Lead Free | Lead Free |