DS1685E-3/T&R OverviewReal time clocks is embedded in the 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package.Time clock is packaged in the way of Tape & Reel (TR).The supply voltage of this electrical RTC is 2.7V~3.7V.The type of this electrical real time clock is Clock/Calendar.This real time clock (RTC) is mounted in the way of Surface Mount.The operating temperature should be 0°C~70°C.Alarm, NVSRAM, Square Wave Output, Y2K can be ensured when operating.RTCs belongs to DS1685 family.The supply voltage of this electrical digital time clock is 2.5V~3.7V.The RTC times embed a memory of 242B available for storing programs and data.
DS1685E-3/T&R Features24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
DS1685E-3/T&R ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1685E-3/T&R Real Time Clocks applications.
Mobile telephones
Portable instruments
Electronic metering
Battery powered products
Automotive
Industrial
Digital still camera
Digital video camera
Printers
Copy machines
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 24-TSSOP |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2012 |
| Feature | Alarm, NVSRAM, Square Wave Output, Y2K |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Clock/Calendar |
| Voltage - Supply | 2.7V~3.7V |
| Base Part Number | DS1685 |
| Interface | Parallel |
| Memory Size | 242B |
| Time Format | HH:MM:SS (12/24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 2mA @ 3V |
| Voltage - Supply, Battery | 2.5V~3.7V |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |