DS1554P-70IND+ OverviewThere is a package 34-PowerCap™ Module that contains real time clocks.Tray is the way in which time clock is packaged.As far as the supply voltage for this electrical RTC is concerned, it is 4.5V~5.5V.This electrical real time clock belongs to the Clock/Calendar category.The way this real time clock (RTC) is mounted on the system board is Surface Mount.As far as the operating temperature are concerned, electronic time clocks should be -40°C~85°C.As long as Alarm, Leap Year, NVSRAM, Watchdog Timer, Y2K is ensured when operating, the system will work properly.With 34 terminations, transmission lines have the characteristic impedance of the RTC module terminating them.This RTC real time clock is powered by 5V volts.The board is equipped with a total of 34 pins.In the family DS1554, RTCs are a member.This electrical digital time clock is powered by a voltage that is 3V at the time of installation.For storing the programs and data, the RTC times have an embedded memory of 32KB for storing data and programs.A frequency above 0.032MHz should not be used for real time clocks' output.The mounting type of the RTC module is Surface Mount.There are 5V power supplies attached to it.It is equipped with 34 pins.In order to achieve high efficiency, the supply voltage should be kept at 5V.
DS1554P-70IND+ Features34-PowerCap™ Module package
34 terminations
34 pin count
5V power supplies
Be maintained at 5V for high efficiency.
DS1554P-70IND+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1554P-70IND+ Real Time Clocks applications.
Portable instruments
Electronic metering
Battery powered products
Automotive
Industrial
Digital still camera
Digital video camera
Printers
Copy machines
Mobile equipment
| Factory Lead Time | 15 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 34-PowerCap™ Module |
| Number of Pins | 34 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Published | 2003 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Alarm, Leap Year, NVSRAM, Watchdog Timer, Y2K |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 34 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Clock/Calendar |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| HTS Code | 8473.30.11.80 |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | DS1554 |
| Pin Count | 34 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Interface | Parallel |
| Memory Size | 32KB |
| Clock Frequency | 0.032MHz |
| Logic Function | Clock |
| External Data Bus Width | 8 |
| Time Format | HH:MM:SS (24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 6mA @ 5V |
| Time-Min | SECONDS |
| Interrupt Capability | Y |
| Voltage - Supply, Battery | 3V |
| Volatile | NO |
| Length | 25.019mm |
| Height Seated (Max) | 2.3368mm |
| Width | 23.495mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |