DS1646-120 OverviewThe package 32-DIP Module (0.600, 15.24mm) contains real time clocks.The package is in the form of Tube.This electrical RTC has a supply voltage of 4.5V~5.5V.This electrical real time clock has the type Clock/Calendar.Through Hole is the way this real time clock (RTC) is mounted.Electronic time clocks are recommended that the operating temperature be 0°C~70°C.When operating, Leap Year, NVSRAM can be ensured.It is possible to terminate a transmission line with a RTC module that matches the characteristic impedance of the line, which is known as 32 termination.Obviously, a voltage of 5V is being supplied to this electronic component.There are 32 pins on it.This electrical digital time clock has a 3V supply voltage.For storing data and programs, the RTC times embed a memory of 128KB.It is equipped with 32 pins.
DS1646-120 Features32-DIP Module (0.600, 15.24mm) package
32 terminations
32 pin count
DS1646-120 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
DS1646-120 Real Time Clocks applications.
Portable instruments
Electronic metering
Battery powered products
Automotive
Industrial
Digital still camera
Digital video camera
Printers
Copy machines
Mobile equipment
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 32-DIP Module (0.600, 15.24mm) |
| Surface Mount | NO |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2005 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Feature | Leap Year, NVSRAM |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 32 |
| Type | Clock/Calendar |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 32 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Interface | Parallel |
| Memory Size | 128KB |
| External Data Bus Width | 8 |
| Time Format | HH:MM:SS (24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 4mA @ 4.5 V~5.5 V |
| Voltage - Supply, Battery | 3V |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |