DS1673E-5/T&R Overview20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) contains real time clocks.A Tape & Reel (TR) package is used to package time clock.Its supply voltage is 4.5V~5.5V.It is a Portable System Controller type electrical real time clock.A part of this electronic RTC module is mounted in the way of Surface Mount.Electronic time clocks should be 0°C~70°C degrees Celsius during operation.Electronic time clocks are possible to guarantee Alarm, Leap Year, Watchdog Timer when operating.DS1673 are RTC s family.2.5V~3.7V is the supply voltage of this electrical digital time clock.
DS1673E-5/T&R Features20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
DS1673E-5/T&R ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1673E-5/T&R Real Time Clocks applications.
Battery powered products
Automotive
Industrial
Digital still camera
Digital video camera
Printers
Copy machines
Mobile equipment
Battery powered devices
Printers and copiers
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-TSSOP |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2009 |
| Feature | Alarm, Leap Year, Watchdog Timer |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Portable System Controller |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Base Part Number | DS1673 |
| Interface | 3-Wire Serial |
| Time Format | HH:MM:SS (12/24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 300μA @ 5V |
| Voltage - Supply, Battery | 2.5V~3.7V |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |