DS1743-85+ OverviewA package named 28-DIP Module (0.600, 15.24mm) contains real time clocks.Tube is the packaging method.There is 4.5V~5.5V supply voltage for this electrical RTC.Electrical real time clocks of this type are Clock/Calendar.real time clock (RTC)s like this are mounted in the way of Through Hole.0°C~70°C is the operating temperature.When operating, you can ensure Leap Year, NVSRAM, Y2K.A transmission line can have a 28 termination by terminating it with a RTC module whose characteristic impedance matches the line's.In the case of this RTC real time clock, there is 5V voltage supplied to it.The RTCs are equipped with 28 pins.DS1743 is the family name of this object.Programs and data can be stored in the 8KB memory embedded in the RTC times.There should not be a frequency higher than 0.032MHz in the output.There is a power supply of 5V used to power the real time clock.
DS1743-85+ Features28-DIP Module (0.600, 15.24mm) package
28 terminations
28 pin count
5V power supplies
DS1743-85+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1743-85+ Real Time Clocks applications.
Industrial
Digital still camera
Digital video camera
Printers
Copy machines
Mobile equipment
Battery powered devices
Printers and copiers
Electronic metering
Digital cameras
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 28-DIP Module (0.600, 15.24mm) |
| Surface Mount | NO |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2012 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Leap Year, NVSRAM, Y2K |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Clock/Calendar |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| HTS Code | 8473.30.11.80 |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | DS1743 |
| Pin Count | 28 |
| JESD-30 Code | R-XDMA-P28 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 5V |
| Interface | Parallel |
| Memory Size | 8KB |
| Clock Frequency | 0.032MHz |
| External Data Bus Width | 8 |
| Time Format | HH:MM:SS (24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 3mA @ 5V |
| Time-Min | SECONDS |
| Interrupt Capability | N |
| Volatile | NO |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |