DS1685EN-5/T&R OverviewThere is an embedded version in the package 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width).Packaged as Tape & Reel (TR).This electrical RTC is powered by 4.5V~5.5V voltage.This electrical real time clock is of type Clock/Calendar.Surface Mount is the way to mount this real time clock (RTC).A temperature of -40°C~85°C should be used for operation.During operation, Alarm, NVSRAM, Square Wave Output, Y2K can be guaranteed.RTCs are a member of the family DS1685.Its supply voltage is 2.5V~3.7V.In these RTC times, there is a memory of 242B where data and programs can be stored.This RTC module has a mounting type of Surface Mount.24 pins are present on it.RTC time is important to maintain the supply voltage at 5V in order to maintain high efficiency.RTC time is recommended that the operating temperature be above -40°C.Lower than 85°C should be the operating temperature.There is minimum supply voltage of 4.5V required for real time clocks to operate.In this case, 5.5V is the maximum supply voltage.
DS1685EN-5/T&R Features24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
Be maintained at 5V for high efficiency.
DS1685EN-5/T&R ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1685EN-5/T&R Real Time Clocks applications.
Automotive
Industrial
Digital still camera
Digital video camera
Printers
Copy machines
Mobile equipment
Battery powered devices
Printers and copiers
Electronic metering
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 24 |
| Supplier Device Package | 24-TSSOP |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2012 |
| Feature | Alarm, NVSRAM, Square Wave Output, Y2K |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Clock/Calendar |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Base Part Number | DS1685 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Interface | Parallel |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Memory Size | 242B |
| Logic Function | Clock |
| Time Format | HH:MM:SS (12/24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 3mA @ 5V |
| Voltage - Supply, Battery | 2.5V~3.7V |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |