M41T94MH6E OverviewThe package 28-SOP (0.350, 8.89mm Width) with SNAPHAT Sockets contains real time clocks.The package is in the form of Tube.This electrical RTC has a supply voltage of 2.7V~5.5V.This electrical real time clock has the type Clock/Calendar.Surface Mount is the way this real time clock (RTC) is mounted.Electronic time clocks are recommended that the operating temperature be -40°C~85°C.When operating, Alarm, Leap Year, NVRAM, Square Wave Output, Watchdog Timer can be ensured.It is possible to terminate a transmission line with a RTC module that matches the characteristic impedance of the line, which is known as 28 termination.Obviously, a voltage of 3V is being supplied to this electronic component.There are 28 pins on it.The family RTCs belongs to are M41T94.This electrical digital time clock has a 2.5V~3.5V supply voltage.Real time clocks' output frequency should not exceed 0.032MHz.Surface Mount is the mounting type of the RTC module.There are 3/5V power supplies attached to it.It is equipped with 28 pins.Upon receiving an input signal, 1 timers output a signal at a preset time.
M41T94MH6E Features28-SOP (0.350, 8.89mm Width) with SNAPHAT Sockets package
28 terminations
28 pin count
3/5V power supplies
M41T94MH6E ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
M41T94MH6E Real Time Clocks applications.
Portable instruments
Electronic metering
Battery powered products
Automotive
Industrial
Digital still camera
Digital video camera
Printers
Copy machines
Mobile equipment
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SOP (0.350, 8.89mm Width) with SNAPHAT Sockets |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Alarm, Leap Year, NVRAM, Square Wave Output, Watchdog Timer |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Clock/Calendar |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | M41T94 |
| Pin Count | 28 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 3/5V |
| Interface | SPI |
| RAM Size | 44B |
| Clock Frequency | 0.032MHz |
| Logic Function | Clock |
| Number of Timers | 1 |
| Time Format | HH:MM:SS:hh (24 hr) |
| Non-Volatile Memory | 44 B |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 1.4mA @ 2.7V~5.5V |
| Time-Min | 1/100SECOND |
| Interrupt Capability | Y |
| Voltage - Supply, Battery | 2.5V~3.5V |
| Information Access Method | SERIAL, 3-WIRE |
| Height | 2.69mm |
| Length | 18.49mm |
| Width | 8.89mm |
| REACH SVHC | Unknown |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |