DS1806S-010 OverviewThis file is contained in a package of 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width).Volatile starts the process of storing this pentometer.This digital potentiometer has 6 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tube package.During overcurrent, this pentometer features 64 taps.Positions are 64.The terminations are set at 20.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 10000Ohm.The digi devices shows the 20 pins.The mount should be done in the direction of Surface Mount.It is possible to supply 2.7V~5.5V volts to the potentionmeter.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~85°C.In this case, the flow can be limited by 10kOhm.This digital variable resistor displays Cascade Pin.
DS1806S-010 FeaturesAvailable in 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
6 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
DS1806S-010 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
DS1806S-010 Digital Potentiometers applications.
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
Replaces mechanical potentiometers
Matching Linear Impedance
Adjust VCOM settings
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Tolerance | ±20% |
| JESD-609 Code | e0 |
| Feature | Cascade Pin |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| Resistance | 10kOhm |
| Number of Positions | 64 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 20 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G20 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | Serial |
| Number of Circuits | 6 |
| Memory Type | Volatile |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 64 |
| Total Resistance | 10000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 400 |
| Temperature Coefficient (Typ) | 750ppm/°C |
| Length | 12.8mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |