AD5114BCPZ80-1-RL7 OverviewThere is a 8-UFDFN Exposed Pad, CSP package containing it.The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.Embedded in this digital potentiometer are 1 circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tape & Reel (TR) package.In this pentometer, there are 32 taps to prevent overcurrent.A 32 position is contained in pentometer.8 terminations are designed in digital potentiometer.You will find here 1 functions for your reference.The speed potentiometers have a total resistance of 80000Ohm.For its performance, it uses 5V.The digi devices displays 8 pins.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.potentionmeters with 1.8V~5.5V 2.3V~5.5V voltage capabilities can be used.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~125°C.You can limit the flow by using 80kOhm.Family AD5114 includes pentometer.In this case, Surface Mount mounts digital potentiometer.8 pins are available on this potentiameter.A potentiometer conducts when its supply voltage is 5V.This electronic potentiometer needs to operate at 750μA supply current in order to deliver its performance.There is a maximum limdigital potentiometer of 750μA in terms of supply current.The bandwidth for data transfer is 4MHz.
AD5114BCPZ80-1-RL7 FeaturesAvailable in 8-UFDFN Exposed Pad, CSP package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
AD5114BCPZ80-1-RL7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD5114BCPZ80-1-RL7 Digital Potentiometers applications.
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 4 months ago) |
| Factory Lead Time | 14 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-UFDFN Exposed Pad, CSP |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Tolerance | ±8% |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 35 ppm/°C |
| Resistance | 80kOhm |
| Number of Positions | 32 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Voltage - Supply | 1.8V~5.5V 2.3V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD5114 |
| Pin Count | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | I2C |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 750μA |
| Nominal Supply Current | 750nA |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Max Supply Current | 750μA |
| Bandwidth | 0.2 kHz |
| Taper | Linear |
| -3db Bandwidth | 4MHz |
| Number of Taps | 32 |
| Total Resistance | 80000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 70 |
| Length | 2mm |
| Height Seated (Max) | 0.65mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |