DS1844-010 OverviewThis file is contained in a package of 20-DIP (0.300, 7.62mm).Volatile starts the process of storing this pentometer.This digital potentiometer has 4 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tube package.During overcurrent, this pentometer features 64 taps.Positions are 64.The terminations are set at 20.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 4 functions.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 10000Ohm.Performance is delivered by 3V power.The digi devices shows the 20 pins.The mount should be done in the direction of Through Hole.It is possible to supply 2.7V~5.5V volts to the potentionmeter.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~85°C.In this case, the flow can be limited by 10kOhm.This digital variable resistor displays Selectable Address.
DS1844-010 FeaturesAvailable in 20-DIP (0.300, 7.62mm) package
4 Circuits
Mounting Type: Through Hole
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
DS1844-010 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
DS1844-010 Digital Potentiometers applications.
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
Replaces mechanical potentiometers
Matching Linear Impedance
Adjust VCOM settings
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 20-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Tolerance | ±20% |
| JESD-609 Code | e0 |
| Feature | Selectable Address |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| Temperature Coefficient | 750 ppm/°C |
| Resistance | 10kOhm |
| Number of Positions | 64 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 4 |
| Supply Voltage | 3V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 20 |
| Pin Count | 20 |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T20 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | I2C, Serial |
| Number of Circuits | 4 |
| Memory Type | Volatile |
| Bandwidth | 1 kHz |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 64 |
| Total Resistance | 10000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 250 |
| Resistor Terminal Voltage-Max | 3.5V |
| Temperature Coefficient (Typ) | 750ppm/°C |
| Resistor Terminal Voltage-Min | -0.5V |
| Length | 26.16mm |
| Width | 7.62mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |