AD5260BRUZ20 OverviewThe file is contained in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages.The pentometer is stored from Volatile.In this digital potentiometer, there are 1 embedded circuits.The digital analogic can be secured by using the Tube package.A 256 tap protects this pentometer from overcurrents.There are 256 positions in pentometer.This termination is designed for 14.In this programmable potentiometer, you will find 1 functions.As shown, the total resistance of the speed potentiometers will be 20000Ohm.In order for it to perform, it relies on 5V.The digi devices has 14 pins.The way to mount is Surface Mount.There is 4.5V~16.5V ±5V voltage limit on the potentionmeter.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~85°C range.It is possible to limit the flow with 20kOhm.AD5260 is a family member.The mount is Surface Mount.The potentiameter has 14 pins.This digital variable resistor contains Cascade Pin.When the potentiometer is supplied with 15V voltage, it conducts.Optimal performance can be achieved by operating the supply current in the 25μA range.The frequency of 25MHz allows it to maintain high accuracy.Maximum supply current is 1μA.Data can be transferred using 310 kHz bandwidth.It is recommended to conduct this pentometer with a max dual supply voltage of zero.Up to 4.5V, dual supply voltage ensures stable power.
AD5260BRUZ20 FeaturesAvailable in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
14 pins
Operate supply voltage at the range of 15V
AD5260BRUZ20 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD5260BRUZ20 Digital Potentiometers applications.
Household appliances
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 14 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Tolerance | ±30% |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Cascade Pin |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 35 ppm/°C |
| Resistance | 20kOhm |
| Number of Positions | 256 |
| Voltage - Supply | 4.5V~16.5V ±5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Frequency | 25MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | AD5260 |
| Pin Count | 14 |
| Operating Supply Voltage | 15V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | SPI |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 25μA |
| Nominal Supply Current | 25μA |
| Memory Type | Volatile |
| Max Supply Current | 1μA |
| Bandwidth | 0.31 kHz |
| Taper | Linear |
| Max Dual Supply Voltage | 5.5V |
| -3db Bandwidth | 310 kHz |
| Min Dual Supply Voltage | 4.5V |
| Dual Supply Voltage | 5V |
| Negative Supply Voltage-Nom | -5V |
| Number of Taps | 256 |
| Total Resistance | 20000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 60 |
| Resistor Terminal Voltage-Max | 5V |
| Height | 1mm |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |