DS1844-100+ Overview20-DIP (0.300, 7.62mm) packages contain it.Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.The digital potentiometer has 4 embedded circuits.In the Tube package, it is accessible for securing the digital analogic.This pentometer is protected from overcurrent by 64 taps.The number of positions is 64.There are 20 terminations on this digital potentiometer.You can refer to 4 functions in this programmable potentiometer.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 100000Ohm.Powered by 3V, it delivers its performance.In the digi devices, there are 20 pins.Mounting in Through Hole is recommended.It is capable of supplying a voltage of 2.7V~5.5V volts.This digital potentiometer operates at 0°C.A flow limit of 100kOhm can be applied.A member of the family DS1844 pentometer belongs to.Mounted by Through Hole.Digital potentiometer has 20 pins.Using this digital variable resistor, you will find Selectable Address.A supply voltage of 5V conducts the potentiometer.
DS1844-100+ FeaturesAvailable in 20-DIP (0.300, 7.62mm) package
4 Circuits
Mounting Type: Through Hole
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
20 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
DS1844-100+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1844-100+ Digital Potentiometers applications.
Cell phone
Household appliances
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
| Factory Lead Time | 9 Weeks |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 20-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2005 |
| Tolerance | ±20% |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Selectable Address |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 750 ppm/°C |
| Resistance | 100kOhm |
| Number of Positions | 64 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 4 |
| Supply Voltage | 3V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | DS1844 |
| Pin Count | 20 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | I2C, Serial |
| Number of Circuits | 4 |
| Nominal Supply Current | 2.5mA |
| Memory Type | Volatile |
| Bandwidth | 0.1 kHz |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 64 |
| Total Resistance | 100000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 250 |
| Length | 26.16mm |
| Width | 7.62mm |
| REACH SVHC | Unknown |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |