DS1869S-100+ OverviewThere is a 8-SOIC (0.209, 5.30mm Width) package containing it.The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.Embedded in this digital potentiometer are 1 circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tube package.In this pentometer, there are 64 taps to prevent overcurrent.A 64 position is contained in pentometer.8 terminations are designed in digital potentiometer.You will find here 1 functions for your reference.The speed potentiometers have a total resistance of 100000Ohm.For its performance, it uses 1.5V.The digi devices displays 8 pins.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.potentionmeters with ±2.7V~8V voltage capabilities can be used.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~85°C.You can limit the flow by using 100kOhm.Family DS1869 includes pentometer.+-2.2/+-8V is the voltage it can deliver.Here are the additional features of this digital potentiometer: ALSO OPERATE WITH SINGLE 5V SUPPLY
DS1869S-100+ FeaturesAvailable in 8-SOIC (0.209, 5.30mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
DS1869S-100+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1869S-100+ Digital Potentiometers applications.
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.209, 5.30mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | Dallastat™ |
| Published | 1999 |
| Tolerance | ±20% |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 750 ppm/°C |
| Resistance | 100kOhm |
| Number of Positions | 64 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | ALSO OPERATE WITH SINGLE 5V SUPPLY |
| Voltage - Supply | ±2.7V~8V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | DS1869 |
| Pin Count | 8 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | +-2.2/+-8V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | Pushbutton, Serial |
| Number of Circuits | 1 |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Taper | Linear |
| Negative Supply Voltage-Nom | -1.5V |
| Number of Taps | 64 |
| Total Resistance | 100000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 400 |
| Temperature Coefficient (Typ) | 750ppm/°C |
| Width | 5.285mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |