DS1856B-030+ OverviewThere are 16-LBGA, CSPBGA packages in this package.Non-Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.This digital potentiometer has 2 embedded circuits.Tray package provides access to it.To protect this pentometer from overcurrent, there are 256 taps.Positions 256 make up this pentometer.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 16.Listed below are 2 functions included in this programmable potentiometer.Its total resistance will be 30000Ohm.The performance of 3.3V is provided by 3.3V.In the digi devices, 16 pins can be seen.The mounting direction should be Surface Mount.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of 2.85V~5.5V.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~95°C.There is a possibility of limiting the flow by 30kOhm.The DS1856 family contains pentometer.By Surface Mount, digital potentiometer is mounted.There are 16 pins on this potentiameter.When using this digital variable resistor, Temperature Sensor can be found.Convertor types can be classified by DIGITAL POTENTIOMETER.At 5V, the potentiometer conducts.Despite its 400kHz frequency, it can maintain high accuracy.
DS1856B-030+ FeaturesAvailable in 16-LBGA, CSPBGA package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~95°C
16 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
DS1856B-030+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1856B-030+ Digital Potentiometers applications.
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-LBGA, CSPBGA |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~95°C |
| Packaging | Tray |
| Published | 2008 |
| Tolerance | ±25% |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Temperature Sensor |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 50 ppm/°C |
| Resistance | 30kOhm |
| Number of Positions | 256 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 2.85V~5.5V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Frequency | 400kHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | DS1856 |
| Pin Count | 16 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Configuration | Rheostat |
| Interface | I2C |
| Number of Circuits | 2 |
| Nominal Supply Current | 2mA |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Converter Type | DIGITAL POTENTIOMETER |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 256 |
| Total Resistance | 30000Ohm |
| Resistor Terminal Voltage-Max | 3.6V |
| Resistor Terminal Voltage-Min | -0.3V |
| Length | 4mm |
| Height Seated (Max) | 1.5mm |
| Width | 4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |