MAX5495ETE+ Overview16-WQFN Exposed Pad packages contain it.Non-Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.The digital potentiometer has 2 embedded circuits.In the Tube package, it is accessible for securing the digital analogic.This pentometer is protected from overcurrent by 1024 taps.There are 16 terminations on this digital potentiometer.You can refer to 2 functions in this programmable potentiometer.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 50000Ohm.Powered by 5V, it delivers its performance.In the digi devices, there are 16 pins.Mounting in Surface Mount is recommended.It is capable of supplying a voltage of 2.7V~5.25V ±2.5V~5.25V volts.This digital potentiometer operates at 0°C.A flow limit of 50kOhm can be applied.A member of the family MAX5495 pentometer belongs to.Digital potentiometer has 16 pins.The potentiameter is capable of delivering voltage at 3/5V.The maximum supply current digital potentiometer can handle is 1.5μA.
MAX5495ETE+ FeaturesAvailable in 16-WQFN Exposed Pad package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
16 pins
MAX5495ETE+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX5495ETE+ Digital Potentiometers applications.
Cell phone
Household appliances
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-WQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2008 |
| Tolerance | ±25% |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 35 ppm/°C |
| Resistance | 50kOhm |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.25V ±2.5V~5.25V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Base Part Number | MAX5495 |
| Pin Count | 16 |
| Power Supplies | 3/5V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | SPI |
| Number of Circuits | 2 |
| Nominal Supply Current | 1.5μA |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Max Supply Current | 1.5μA |
| Bandwidth | 0.05 kHz |
| Taper | Linear |
| Dual Supply Voltage | 2.5V |
| Number of Taps | 1024 |
| Total Resistance | 50000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 50 |
| Height | 750μm |
| Length | 3.1mm |
| Width | 3.1mm |
| REACH SVHC | Unknown |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |