DS1868-100+ OverviewPackage 14-DIP (0.300, 7.62mm) contains it.At Volatile, this pentometer is stored for the first time.This digital potentiometer includes 2 embedded circuits.The digital analogic is secured using this package Tube.256 taps protect this pentometer against overcurrent.In general, Through Hole is recommended for mounting.It can supply voltages up to 2.7V~3.3V 4.5V~5.5V.For this digital potentiometer, there is a temperature range of -40°C~85°C.Flow can be restricted using 100kOhm.
DS1868-100+ FeaturesAvailable in 14-DIP (0.300, 7.62mm) package
2 Circuits
Mounting Type: Through Hole
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
DS1868-100+ ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
DS1868-100+ Digital Potentiometers applications.
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
Replaces mechanical potentiometers
Matching Linear Impedance
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 14-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 14-PDIP |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Resistance | 100kOhm |
| Voltage - Supply | 2.7V~3.3V 4.5V~5.5V |
| Number of Circuits | 2 |
| Memory Type | Volatile |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 256 |
| Temperature Coefficient (Typ) | 750ppm/°C |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |