MAX5391MATE+ OverviewThe package contains 16-WFQFN Exposed Pad files.By Volatile, this pentometer begins to be stored.This digital potentiometer contains 2 embedded circuits.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tube package.This pentometer has 256 taps to protect against overcurrent.There are 256 positions in pentometer.The terminations are 16.For your reference, this programmable potentiometer contains 2 functions.The speed potentiometers will have a total resistance of 50000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 1.8V.The digi devices show 16 pins.Mount in the direction of Surface Mount.1.7V~5.5V voltage can be supplied by the potentionmeter.There is a temperature range of -40°C~125°C for this digital potentiometer.The flow can be limited by 50kOhm.The MAX5391 family includes pentometer.There are 16 pins on this potentiameter.
MAX5391MATE+ FeaturesAvailable in 16-WFQFN Exposed Pad package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
16 pins
MAX5391MATE+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX5391MATE+ Digital Potentiometers applications.
PC
Cell phone
Household appliances
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-WFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2012 |
| Tolerance | ±25% |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 35 ppm/°C |
| Resistance | 50kOhm |
| Number of Positions | 256 |
| Voltage - Supply | 1.7V~5.5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | MAX5391 |
| Pin Count | 16 |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | SPI |
| Number of Circuits | 2 |
| Nominal Supply Current | 27μA |
| Memory Type | Volatile |
| Bandwidth | 0.1 kHz |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 256 |
| Total Resistance | 50000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 200 Max |
| Resistor Terminal Voltage-Max | 1.8V |
| Length | 3mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 3mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |