DS2155GN OverviewA 100-LFBGA, CSPBGA package saves space on a board.For packing, Tray is used.The mounting type is Surface Mount.The supply voltage of 3.14V~3.47V can increase efficiency.Telecom switching is possible to achieve reliable performance when the operating temperature is set at -40°C~85°C.Surface Mount is mounted on telecom switching.3.3V is its supply voltage.The 100 pins on this interface are used for telecom.DS2155 can be used to locate related parts based on telecom switching's base part number.FRAMER is the type of IC it uses for telecom.For designers, telecom product offers a great deal of flexibility by operating on the 3.3V supply voltage.The supply current of 75mA allows designers to have a great deal of flexibility.Normal operation requires a supply current of 75mA.
DS2155GN FeaturesAvailable in the 100-LFBGA, CSPBGA package
FRAMER as telecom IC type
Operating supply voltage of 3.3V
Operating supply current of 75mA
DS2155GN ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS2155GN Telecom applications.
LAN Routers
Digital Modems
SONET/SDH terminal
Add/Drop multiplexers (ADMs)
T1/E1/J1 add/drop multiplexers (MUX)
Channel Service Units (CSUs): T1/E1/J1
Fractional T1/E1/J1
BITS Timing
Digital Access Cross-connect System (DACs)
Digital Cross-connect Systems (DCS)
| Factory Lead Time | 21 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LFBGA, CSPBGA |
| Number of Pins | 100 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Voltage - Supply | 3.14V~3.47V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 20 |
| Base Part Number | DS2155 |
| Function | Single-Chip Transceiver |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | E1, HDLC, J1, T1 |
| Operating Supply Current | 75mA |
| Max Supply Current | 75mA |
| Logic Function | Transceiver |
| Data Rate | 64 kbps |
| Telecom IC Type | FRAMER |
| Number of Transmitters | 1 |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |