SI3050-E1-FT OverviewTSSOP-20 package is used to save board space.The way of Tube is employed for telecommunications equipment packing.Surface Mount is used as telecommunications equipment mounting type.This telecom IC is composed of 1 circuits.Improved efficiency can be ensured when the supply voltage of 3V ~ 3.6V is provided.Reliable performance can be offered when the operating temperature is set at 0°C ~ 70°C.Telecom equipment operates wit h a supply current of 8.5mA.Telecom product operates with the supply voltage of 3.3 V to provide much flexibility for designers.Telecom product operates with the supply current of 8.5 mA to provide much flexibility for designers.It is able to provide a lots of similar functions of the telecommunication product with the electronic parts under the Si3050 series.
SI3050-E1-FT FeaturesAvailable in the TSSOP-20 package
Operating supply voltage of 3.3 V
Operating supply current of 8.5 mA
SI3050-E1-FT ApplicationsThere are a lot of Skyworks Solutions, Inc.
SI3050-E1-FT Telecom applications.
High-Density T1/E1/J1 interfaces for Multiplexers
Switches
LAN Routers
Digital Modems
SONET/SDH terminal
Add/Drop multiplexers (ADMs)
T1/E1/J1 add/drop multiplexers (MUX)
Channel Service Units (CSUs): T1/E1/J1
Fractional T1/E1/J1
BITS Timing
| Package / Case | TSSOP-20 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 20-TSSOP |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| RoHS | Details |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Interface Type | SPI |
| Package | Tube |
| Base Product Number | SI3050 |
| Mfr | Skyworks Solutions Inc. |
| Product Status | Active |
| Packaging | Tube |
| Series | Si3050 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Type | Programmable Voice DAA Solution |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Function | Direct Access Arrangement (DAA) |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Interface | GCI, PCM, SPI |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 8.5 mA |
| Current - Supply | 8.5mA |
| Product | Voice DAAs |