DS2165Q OverviewThe 28-LCC (J-Lead) package contains these electronic components.Packaging way Tube is provided.The ADPCM family provides a wide range of applications.There is a mounting point for it along the direction of Surface Mount.At the temperature of 0°C~70°C TA, the device is guaranteed to operate normally.In analog circuits, the analog voltage range 5.00V represents the voltage range that is available for input or output.The 28 terminations are used for its uses.It works with a voltage of 5V as a supply voltage.Pins are located on the 28 component.Several related parts can be identified using its base part number, DS2165.Devices like this have 1 functions.
DS2165Q FeaturesSupplied in the 28-LCC (J-Lead) package
DS2165Q ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS2165Q DSP applications.
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
Signal processing for telecommunications
Control systems
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-LCC (J-Lead) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2002 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | ADPCM |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | DS2165 |
| Pin Count | 28 |
| JESD-30 Code | S-PQCC-J28 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Interface | ADPCM, PCM |
| Operating Mode | SYNCHRONOUS |
| Voltage - I/O | 5.00V |
| Clock Rate | 10MHz |
| Filter | NO |
| Companding Law | A/MU-LAW |
| Length | 11.505mm |
| Height Seated (Max) | 4.57mm |
| Width | 11.505mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |