ADSP-BF561SKBZ600 OverviewIn electronic terms, it is a type of component that comes in the package of type 297-BGA .Tray is the packaging method provided.Due to its Fixed Point membership, it is ideal for a wide range of applications.The mounting of the device is done in the direction of Surface Mount.As long as it is operated at the temperature of 0°C~70°C TA, it will operate normally.2.50V 3.30V refers to the range of analog voltages that can be input or output.The Blackfin® series includes this digital signal processor.297 terminations are available for its use.1.35V is the supply voltage.297 component pins are present.Its configuration includes 297 pins.With its base part number of ADSP-BF561, many related parts can be identified.The device is specifically designed to operate at the frequency of 600MHz.As a mounting method, it uses Surface Mount.This device requires a minimum voltage of 800mV.This device can handle a maximum voltage of 1.419V.328kB data can be stored in the memory of this device.This electronic part can also provide additional features to ALSO OPERATES AT 2.5 OR 3.3 V NOMINAL SUPPLY.Time and external events are measured and counted with 14 timers/counters.Blackfin-architecture is used in this processor core.There are 48 I/Os on the device.FLASH is the type of memory it uses.For short-distance communication, 1 SPI channels are used.
ADSP-BF561SKBZ600 FeaturesSupplied in the 297-BGA package
14 timers/counters
48 I/Os
ADSP-BF561SKBZ600 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADSP-BF561SKBZ600 DSP applications.
Speech processing
Radar
Seismology
Audio
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 26 Weeks |
| Contact Plating | Copper, Silver, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 297-BGA |
| Number of Pins | 297 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | Blackfin® |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 297 |
| Type | Fixed Point |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5) |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 2.5 OR 3.3 V NOMINAL SUPPLY |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.35V |
| Frequency | 600MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | ADSP-BF561 |
| Pin Count | 297 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Interface | SPI, SSP, UART |
| Max Supply Voltage | 1.419V |
| Min Supply Voltage | 800mV |
| Memory Size | 328kB |
| Number of I/O | 48 |
| RAM Size | 32kB |
| Memory Type | FLASH |
| Bit Size | 32 |
| Data Bus Width | 16b |
| Number of Timers/Counters | 14 |
| Core Architecture | Blackfin |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Voltage - I/O | 2.50V 3.30V |
| Barrel Shifter | YES |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | External |
| Voltage - Core | 1.35V |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Height | 1.83mm |
| Length | 27.2mm |
| Width | 27.2mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |