DS25BR110TSD/NOPB OverviewA convenient transportation package of power buffer is provided in 8-WFDFN Exposed Pad.Currently available in Tape & Reel (TR) packages for power buffer.A universal mout that is easy to adapt.The type Buffer, ReDriver is typical.In order to function, this op amp buffer requires 3V~3.6V voltage.For optimal performance, set the operating temperature to -40°C~85°C.To find pin-to-pin solutions for your specific needs, try searching with "DS25BR110."A 8 terminal can be found on the op amp buffer.During reflow, 260 is the peak temperature.It is capable of completing a wide range of tasks with the 3.3V voltage supplied.From the power buffer's 8 pins, we can determine its pinout.LVDS is the output format.There are 8 pins on it.It is mounted on PCBs or other boards using a Surface Mount.The power buffer is powered by 43mA voltage.During normal operation, 3.3V operating voltage is required.There is a maximum dissipation of 2.08W of power from this splitter.Normal use of the splitter requires 43mA as the nominal supply current.The repeater signal is an interface with a 1 element.
DS25BR110TSD/NOPB FeaturesDS25BR110TSD/NOPB ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
DS25BR110TSD/NOPB Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
Add/Drop Muxes
Digital Crossconnects
Network Switches/Routers
Backplane Interconnect
Clock Distribution
Protection Switching
Loopback
Clock Distribution
Servers
Industrial PCs
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-WFDFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 8 |
| Type | Buffer, ReDriver |
| Max Power Dissipation | 2.08W |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | DS25BR110 |
| Output | LVDS |
| Pin Count | 8 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 43mA |
| Nominal Supply Current | 43mA |
| Power Dissipation | 2.08W |
| Max Supply Current | 43mA |
| Propagation Delay | 465 ps |
| Turn On Delay Time | 465 ps |
| Max Output Voltage | 450mV |
| Input Characteristics | DIFFERENTIAL |
| Power Consumption | 115W |
| Driver Number of Bits | 1 |
| Max Input Current | 10μA |
| Interface Standard | GENERAL PURPOSE |
| Data Rate (Max) | 3.125Gbps |
| Transmit Delay-Max | 0.465 ns |
| Supply Voltage1-Nom | 3.3V |
| Delay Time | 350ps |
| Capacitance - Input | 1.7pF |
| Signal Conditioning | Input Equalization |
| Height | 800μm |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Thickness | 800μm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |