SN65LVDM22PWR OverviewSeveral packaging options are available for convenient transportation, including 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width).Package number Tape & Reel (TR) is ready for power buffer.Adaptable universalism in a single mout.Here's a typical Buffer, Multiplexer.The op amp buffer is powered by 3V~3.6V voltage.For the output quality to be maintained, 1 x 2:2 channels work together.To avoid malfunctions, you should set the operating temperature to -40°C~85°C.Using "65LVDM22" will give you more solutions for your unique needs.It has 16 terminals.The peak reflow temperature of the material is NOT SPECIFIED.Due to the 3.3V voltage supply, this splitter can handle a multitude of demanding tasks.Power buffer pinout starts at 16 pins.This program outputs in LVDS.It is equipped with 16 pins.For mounting on PCBs or other boards, there is a Surface Mount.27mA is the voltage that this power buffer operates on.The repeter uses a 2-Bit receiver.A nominal supply current of 27mA is required for normal use of the splitter.
SN65LVDM22PWR Features1 x 2:2 channels.
2-Bit receiver.
SN65LVDM22PWR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN65LVDM22PWR Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
Backplane Interconnect
Clock Distribution
Protection Switching
Loopback
Clock Distribution
Servers
Industrial PCs
Test Equipment
Desktop Computers
Laptop Computers (for External Video Cards)
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Buffer, Multiplexer |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | 65LVDM22 |
| Output | LVDS |
| Pin Count | 16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Number of Channels | 1 x 2:2 |
| Operating Supply Current | 27mA |
| Nominal Supply Current | 27mA |
| Input Characteristics | DIFFERENTIAL |
| Driver Number of Bits | 2 |
| Receiver Number of Bits | 2 |
| Interface Standard | EIA-644; TIA-644 |
| Receive Delay-Max | 6 ns |
| Data Rate (Max) | 250Mbps |
| Transmit Delay-Max | 6 ns |
| Delay Time | 4.0ns |
| Capacitance - Input | 3pF |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |