![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-WFDFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 14 |
| Supplier Device Package | 14-TDFN-EP (3x5) |
| Operating Temperature | -20°C~70°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2011 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Base Part Number | DS2776 |
| Function | Multi-Function Controller |
| Output Voltage | 5V |
| Operating Supply Voltage | 9.2V |
| Interface | 1-Wire |
| Max Supply Voltage | 9.2V |
| Min Supply Voltage | 4V |
| Operating Supply Current | 80μA |
| Output Current | 900nA |
| Fault Protection | Over Current, Over Voltage |
| Battery Chemistry | Lithium Ion/Polymer |
| Number of Cells | 2 |
| Height | 800μm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |