![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 33.594185mg |
| Operating Temperature | -20°C~70°C TA |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 8 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 4.25V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | BQ26231 |
| Function | Battery Monitor |
| Operating Supply Voltage | 4.25V |
| Interface | HDQ |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.8V |
| Analog IC - Other Type | ANALOG CIRCUIT |
| Battery Chemistry | Multi-Chemistry |
| Number of Batteries | 2 |
| Height | 1.2mm |
| Length | 3mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |