DS2890P-000+ OverviewThe file is contained in 6-LSOJ (0.148, 3.76mm Width) packages.The pentometer is stored from Volatile.In this digital potentiometer, there are 1 embedded circuits.The digital analogic can be secured by using the Tube package.A 256 tap protects this pentometer from overcurrents.There are 256 positions in pentometer.This termination is designed for 6.In this programmable potentiometer, you will find 1 functions.As shown, the total resistance of the speed potentiometers will be 100000Ohm.In order for it to perform, it relies on 3V.The digi devices has 6 pins.The way to mount is Surface Mount.There is 2.8V~6V voltage limit on the potentionmeter.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~85°C range.It is possible to limit the flow with 100kOhm.DS2890 is a family member.The mount is Surface Mount.The potentiameter has 6 pins.When the potentiometer is supplied with 5V voltage, it conducts.
DS2890P-000+ FeaturesAvailable in 6-LSOJ (0.148, 3.76mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
6 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
DS2890P-000+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS2890P-000+ Digital Potentiometers applications.
Household appliances
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-LSOJ (0.148, 3.76mm Width) |
| Number of Pins | 6 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2008 |
| Tolerance | ±25% |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 6 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 800 ppm/°C |
| Resistance | 100kOhm |
| Number of Positions | 256 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 2.8V~6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | C BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | DS2890 |
| Pin Count | 6 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | 1-Wire® |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 2mA |
| Memory Type | Volatile |
| Bandwidth | 0.1 kHz |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 256 |
| Total Resistance | 100000Ohm |
| Resistor Terminal Voltage-Min | -0.3V |
| Length | 3.937mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |