CAT5111ZI10 OverviewIt is contained in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) pacakge.This pentometer begins to be stored by Non-Volatile.There are embedded 1 circuits in this digital potentiometer.It is accessible in the Tube package to secure the digital analogic.There are 100 taps to protect the overcurrent of this pentometer.Pentometer consists of 100 positions.It is designed 8 terminations.This programmable potentiometer includes 1 functions for your reference.The total resistance of the speed potentiometers will be 10000Ohm as shown.It is powered by 3V to deliver its perfomance.8 pins can be seen in The digi devices.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.The potentionmeter can supply 2.5V~6V voltage.This digital potentiometers operate temperature at the range of -40°C~85°C.10kOhm can limit the flow.Pentometer is a member of CAT5111 family.It is capable of delivering voltage at 3/5V.Please take note of the following additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORY
CAT5111ZI10 FeaturesAvailable in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
CAT5111ZI10 ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
CAT5111ZI10 Digital Potentiometers applications.
Testing equipment
PC
Cell phone
Household appliances
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2008 |
| Tolerance | ±20% |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 300 ppm/°C |
| Resistance | 10kOhm |
| Number of Positions | 100 |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Additional Feature | NONVOLATILE MEMORY |
| Voltage - Supply | 2.5V~6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | CAT5111 |
| Pin Count | 8 |
| JESD-30 Code | S-PDSO-G8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 3/5V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | Up/Down (U/D, INC, CS) |
| Number of Circuits | 1 |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 100 |
| Total Resistance | 10000Ohm |
| Resistor Terminal Voltage-Max | 3V |
| Temperature Coefficient (Typ) | 300ppm/°C |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |