DS3908N+T&R OverviewIt is contained in 14-WFDFN Exposed Pad pacakge.This pentometer begins to be stored by Non-Volatile.There are embedded 2 circuits in this digital potentiometer.It is accessible in the Tape & Reel (TR) package to secure the digital analogic.There are 64 taps to protect the overcurrent of this pentometer.Pentometer consists of 64 positions.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.The potentionmeter can supply 3V~5.5V voltage.This digital potentiometers operate temperature at the range of -40°C~85°C.100kOhm can limit the flow.Pentometer is a member of DS3908 family.This potentiameter gets 14 pins on it.Selectable Address can be found when using this digital variable resistor.The maximum 85°C ensures that the digital resistor runs stablily.To maintain reliability, it operates at a minimum working temperature of -40°C.
DS3908N+T&R FeaturesAvailable in 14-WFDFN Exposed Pad package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
14 pins
DS3908N+T&R ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS3908N+T&R Digital Potentiometers applications.
Testing equipment
PC
Cell phone
Household appliances
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-WFDFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 14 |
| Supplier Device Package | 14-TDFN-EP (3x3) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2006 |
| Feature | Selectable Address |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Temperature Coefficient | 50 ppm/°C |
| Resistance | 100kOhm |
| Number of Positions | 64 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Composition | Potentiometer |
| Voltage - Supply | 3V~5.5V |
| Base Part Number | DS3908 |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | I2C |
| Number of Circuits | 2 |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 64 |
| Temperature Coefficient (Typ) | 50ppm/°C |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |