DS40MB200SQ/NOPB OverviewTransport is made easy with power buffer packaging in 48-WFQFN Exposed Pad.In a package of Tape & Reel (TR) it is ready for power buffer.An easy-to-adjust universal mout.Typical Buffer, Multiplexer type.The op amp buffer uses 3.135V~3.465V voltage to operate.Maintaining output quality requires cooperation between 2 x 1:2, 2:1 channels.There is CML input facilitation.A -40°C~85°C should be set as the operating temperature in order to avoid malfunctions.You can get more pin-to-pin solutions for your specific needs by searching with "DS40MB200".48 terminals are located on the op amp buffer.During reflow, it reaches a temperature of 260.The splitter is able to perform many demanding tasks when provided with 3.3V voltage.Pinouts start at 48 pins on the power buffer.There are 48 pins on the op amp buffers.A Surface Mount hole allows it to be mounted on a PCB or other board.There is no point in feeding the repeter voltages above 3.465V.3.13V is required at least to start the splitter.In total, it supports 1 outputs.
DS40MB200SQ/NOPB Features2 x 1:2, 2:1 channels.
1 outputs.
DS40MB200SQ/NOPB ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
DS40MB200SQ/NOPB Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
Cellular Phone Base Stations
Add/Drop Muxes
Digital Crossconnects
Network Switches/Routers
Backplane Interconnect
Clock Distribution
Protection Switching
Loopback
Clock Distribution
Servers
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | 5A991.B.1 |
| Type | Buffer, Multiplexer |
| Packing Method | TR |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | DS40MB200 |
| Pin Count | 48 |
| Number of Outputs | 1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.465V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3.13V |
| Number of Channels | 2 x 1:2, 2:1 |
| Number of Circuits | 2 |
| Logic Function | Buffer, Mux |
| Input | CML |
| Power Consumption | 1kW |
| Number of Input Lines | 12 |
| Data Rate (Max) | 4Gbps |
| Delay Time | 500ps |
| Signal Conditioning | Input Equalization, Output Pre-Emphasis |
| Height | 800μm |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Thickness | 800μm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |