DS50PCI402SQ/NOPB OverviewTransport is made easy with power buffer packaging in 54-WFQFN Exposed Pad.In a package of Tape & Reel (TR) it is ready for power buffer.An easy-to-adjust universal mout.Typical Buffer, ReDriver type.The op amp buffer uses 2.375V~2.625V voltage to operate.There is CML input facilitation.A -10°C~85°C should be set as the operating temperature in order to avoid malfunctions.In addition to PCIe, this operational amplifier buffer targets other applications.You can get more pin-to-pin solutions for your specific needs by searching with "DS50PCI402".54 terminals are located on the op amp buffer.During reflow, it reaches a temperature of 260.The splitter is able to perform many demanding tasks when provided with 2.5V voltage.Pinouts start at 54 pins on the power buffer.There are 54 pins on the op amp buffers.A Surface Mount hole allows it to be mounted on a PCB or other board.In order to operate normally, you need a voltage of 2.5V.Normal supply current for the splitter is 304mA.The repeater signal implements 8 receivers.
DS50PCI402SQ/NOPB FeaturesMainly used in PCIe.
DS50PCI402SQ/NOPB ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
DS50PCI402SQ/NOPB Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
Cellular Phone Base Stations
Add/Drop Muxes
Digital Crossconnects
Network Switches/Routers
Backplane Interconnect
Clock Distribution
Protection Switching
Loopback
Clock Distribution
Servers
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Pins | 100 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Package / Case | 54-WFQFN Exposed Pad |
| Packaging | Tray |
| Number of Pins | 54 |
| Series | EZ-USB FX2LP™ |
| Operating Temperature | -10°C~85°C |
| Published | 2003 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Part Status | Active |
| Number of Terminations | 100 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Terminal Finish | NICKEL PALLADIUM GOLD |
| Number of Terminations | 54 |
| Applications | USB Microcontroller |
| ECCN Code | 5A991.B.1 |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Type | Buffer, ReDriver |
| Terminal Position | QUAD |
| Applications | PCIe |
| Terminal Form | GULL WING |
| Voltage - Supply | 2.375V~2.625V |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Number of Functions | 4 |
| Frequency | 48MHz |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 20 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | CY7C68013 |
| Base Part Number | DS50PCI402 |
| Pin Count | 100 |
| Pin Count | 54 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 2.5V |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Nominal Supply Current | 304mA |
| Interface | I2C, USB, USART |
| Differential Output | YES |
| Number of I/O | 40 |
| Input | CML |
| RAM Size | 16K x 8 |
| Output Polarity | TRUE |
| Core Processor | 8051 |
| Data Rate (Max) | 5Gbps |
| Program Memory Type | ROMless |
| Supply Voltage1-Nom | 2.5V |
| Bit Size | 8 |
| Number of Receivers | 8 |
| Access Time | 48 μs |
| Delay Time | 200ps |
| Has ADC | NO |
| Capacitance - Input | 10pF |
| DMA Channels | NO |
| Signal Conditioning | Input Equalization, Output De-Emphasis |
| PWM Channels | NO |
| Height | 800μm |
| DAC Channels | NO |
| Length | 10mm |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Width | 5.5mm |
| Controller Series | CY7C680xx |
| Thickness | 800μm |
| Length | 20mm |
| Radiation Hardening | No |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Width | 14mm |
| Lead Free | Lead Free |