ISL33001IUZ OverviewTo make transportation easier, the power buffer is packaged in a MSOP.There is a peak reflow temperature of 260 for this power buffer.2.5V voltage provides the splitter with the power it needs to handle a wide range of demanding tasks.The 8 pins are on it.A Surface Mount hole is available for mounting it on a PCB or another board.In order for this power buffer to operate, a voltage of 4mA must be applied.Repeters cannot be fed voltages higher than 5.5V.A minimum of 2.3V is required for the splitter to start.It does not work well at temperatures below -40°C.Higher temperatures than 85°C are not recommended.
ISL33001IUZ FeaturesISL33001IUZ ApplicationsThere are a lot of Intersil (Renesas Electronics America)
ISL33001IUZ Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
Digital Crossconnects
Network Switches/Routers
Backplane Interconnect
Clock Distribution
Protection Switching
Loopback
Clock Distribution
Servers
Industrial PCs
Test Equipment
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | MSOP |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 139.989945mg |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.3V |
| Analog IC - Other Type | ANALOG CIRCUIT |
| Operating Supply Current | 4mA |
| Length | 3mm |
| Height Seated (Max) | 1.1mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |