DS64BR401SQE/NOPB OverviewFor convenience, power buffer comes packaged in 54-WFQFN Exposed Pad.Power buffer ready in Tape & Reel (TR) packages.The Surface Mount universal mout is designed for easy adaptability.As far as types go, this is a typical Buffer, ReDriver.It works on 2.375V~2.625V voltage.It is the cooperation of the 4 channels that maintains the quality of the output.CML inputs are facilitated.It is recommended that the operating temperature is set to -10°C~85°C to prevent malfunctions.Among other applications, this operational amplifier buffer targets the SAS, SATA platform.To find more pin-to-pin solutions, search with "DS64BR401".An op amp buffer with 54 terminals can be found.Temperature 260 is its peak reflow temperature.This splitter is supplied with 2.5V voltage, which allows it to perform a variety of demanding tasks.Its pinout starts with 54 pins.In addition, it has 54 pins.A mounting hole is provided for mounting on PCBs and other boards.Voltage 380mA is needed to operate this power buffer.For normal operation, 2.5V voltage is required.4-Bit receivers are used in this repeter.Power dissipation is 4.21W at most for this splitter.
DS64BR401SQE/NOPB Features4 channels.
Mainly used in SAS, SATA.
4-Bit receiver.
DS64BR401SQE/NOPB ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
DS64BR401SQE/NOPB Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
Network Switches/Routers
Backplane Interconnect
Clock Distribution
Protection Switching
Loopback
Clock Distribution
Servers
Industrial PCs
Test Equipment
Desktop Computers
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 54-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 54 |
| Operating Temperature | -10°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 54 |
| ECCN Code | 5A991.B.1 |
| Type | Buffer, ReDriver |
| Applications | SAS, SATA |
| Max Power Dissipation | 4.21W |
| Voltage - Supply | 2.375V~2.625V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 4 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | DS64BR401 |
| Pin Count | 54 |
| Operating Supply Voltage | 2.5V |
| Number of Channels | 4 |
| Operating Supply Current | 380mA |
| Output Characteristics | DIFFERENTIAL |
| Differential Output | YES |
| Input | CML |
| Output Polarity | COMPLEMENTARY |
| Power Consumption | 758W |
| Max Frequency | 100kHz |
| Driver Number of Bits | 4 |
| Receiver Number of Bits | 4 |
| Interface Standard | GENERAL PURPOSE |
| Receive Delay-Max | 0.25 ns |
| Data Rate (Max) | 6.4Gbps |
| Transmit Delay-Max | 0.25 ns |
| Supply Voltage1-Nom | 2.5V |
| Delay Time | 200ps |
| Signal Conditioning | Input Equalization, Output De-Emphasis |
| Height | 800μm |
| Length | 10mm |
| Width | 5.5mm |
| Thickness | 800μm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |